ארגופלוס – כאבי גב

כאבי גב – אבחון וטיפול

בבואכם לטיפול פיזיותרפיה עקב כאבי גב, ישאל אתכם הפיזיותרפיסט בפרטי פרטים על התקפי כאבי גב שחוויתם בעבר וכמובן על התקף כאבי גב שבגללו הגעתם. המידע על כאבי הגב יכלול תשאול לגבי סוג הכאב שאתם חשים האם הוא דוקר, צורב, שורף. באיזה מצב ובאיזו תנוחה אתם חשים בו. הפיזיותרפיסט יתעניין האם קבלתם טיפול כל שהוא תרופתי, פיזיותרפי קודם וכיצד הוא השפיע עליכם. להשלמת שלב התשאול פיזיותרפיסט ישאל עוד שאלות רלוונטיות שלפעמים נראות לכם מוזרות ולא קשורות לבעייתכם אך הן ישלימו את התמונה הכוללת. במידה ויש עמכם בדיקות רלוונטיות שבצעתם כגון צילומי רנטגן C.T M.R.I E.M.G עליכם להביאם לבדיקה הראשונה.

כיום קיימות שיטות רבות להדמיית הגב אך מתברר שלא נמצא קשר ישיר בין עוצמתן של התלונות לבין ממצאי הבדיקה. מטופל יכול לתאר מצב של כאבי גב בלתי נסבלים צורבים ומקרינים לאורך כל הרגל כאבי גב שמקשים בתפקוד היום יומי, אך בבדיקת C.T מתברר שבלט הדיסק מינימלי ולהפך תלונות על כאבי גב קלים ומנדנדים קלות ותוצאות ה- C.T מדגימות נזק נרחב של 3 בלטי דיסק.

"במחקר שבוצע בארצות הברית בקרב קבוצה גדולה של משתתפים שכללה גברים ונשים בגילאים 35-70 שנה, כל משתתפי המחקר לא התלוננו מעולם על כאבי גב, לכל משתתפי המחקר בדיקות C.T של עמוד השדרה התברר של-91% מהנבדקים יש בלט או פריצת דיסקוס אחד לפחות באזור הגב התחתון וכאמור אף אחד מנבדקי המחקר לא התלונן על כאבי גב מימיו".

מקור כאבי הגב יכול לנבוע מכל אחד ממרכיבי עמוד השדרה, מהדיסקוס המותני הבין חולייתי, לדוגמא בין החוליותL4-L5 , מהמפרקים הקטנים שבין החוליות, לכל חוליה יש ארבעה מפרקים שני מפרקים כלפי החוליה שמעל ושני מפרקים כלפי החוליה שמתחת, מגירוי סיבי העצב שבאים לביטויים כגירוי באזור שונה לאורך הרגל או בחולשת שריר מסוים ואולי בירידה ברפלקס. מקור נוסף של כאבי גם הם מפרקי האגן שעקב שינויים בהם עלולה להופיע הגבלת תנועה מלווה בכאב מקומי ואף בכאב מוקרן.

בכדי להשלים את האבחון, הפיזיותרפיסט יבקש מכם לבצע מספר תנועות של כפיפה ופשיטה, יביט ויעקוב כיצד מתבצעת התנועה האם קיימת סטייה במהלך התנועה והאם מופיע עיוות בעמוד השדרה תוך כדי התנועה, ימדוד את הטווחים החופשיים מכאב ובאיזה שלב של תנועה יופיע הכאב הראשוני ומתי תוך כדי התנועה הכאב יגבר לכאב מקסימלי, תתבקשו לתאר את הכאב האם הוא רלוונטי לתלונתכם. הפיזיותרפיסט יבצע בדיקה שתכלול בדיקת רפלקסים, תחושה, וכוח שרירים בדיקה זו תקל עליו לזהות איזה עצב לחוץ ע"י איזה דיסקוס.

לסיום הבדיקה, הפיזיותרפיסט ימשש את הגב וינסה לחוש את רמת נוקשות השרירים, את רמת התנועתיות של המפרקים הבין חולייתיים את מפרקי האגן בכדי לאתר את נקודות כאב הגב ומקורן האנטומי וינסה להפיק כאב רלוונטי שקשור לתלונותיכם.

כאבי גב – טיפולי פיזיותרפיה

בתום הבדיקה הקלינית והאבחון יבחר הפיזיותרפיסט את הגישה שבה יש לטפל במקרה הספציפי של המטופל:

  • טיפולים מנואלים ידניים עדינים שכוללים מוביליזציות ומניפולציות ממוקדות לרקמה הרלוונטית, קימות שיטות שונות: שיטת מייטלנד, שיטת מקנזי, שיטת אדווארד בריאן, שיטת סיריאקס כל שיטה הייחוד והרקמה שלה.
  • טיפולים אלקטרו-תראפיים מגוונים : גירויים חשמליים בתדרים שונים, טיפול אולטרא סאונד, טיפולי חימום או קירור לפי הצורך, מתיחות אלקטרוניות מותניות קבועות או לסירוגין.
  • תרגול לחיזוק שרירי הגב והבטן: חיזוק סיגמנטלי של קבוצות שרירים מבודדות שזוהו בבדיקה כקבוצה החלשה ע"י חיזוקם נשפר את יציבות עמוד השדרה ונמנע התקפים חוזרים בעתיד, חיזוק שרירים כללי של כל קבוצת שרירי זוקפי הגב ע"י חיזוקם נשפר את תנועתיות הגב ואת היכולת התפקודית של המטופל.

התאמת והצלחת הטיפול בכאבי גב תלויים באבחון הראשוני ובמידע הניתן לפיזיותרפיסט. יש להגדיר את התיאור הרלוונטי והמדויק של כאבי הגב שלכם ואם יש תוצאות של בדיקות להביא אותן לצורך השלמת המידע.

אם ברצונכם לקרוא עוד על כאב גב הכנסו לדפים:

איך נגרם בלט דיסק ומה ההבדל בינו לבן פריצת דיסק

האם לנעליים יש השפעה על כאבי הגב התחתון

שינויים בחוליות הגב והקשר לכאב מקומי ומקרי