פריצת דיסק – סוגים וגורמים

פריצת דיסק איך ולמה נגרם לאוכלוסייה המערבית

פריצת דיסק היא אחת הבעיות השכיחות והכואבות ביותר שיכולה ליווצר בעמוד השדרה והיא עלולה לשתק אדם מפעילות לתקופה ארוכה ולהיות מלווה במגבלות תפקודיות וסבל רב. פריצת דיסק היא למעשה פגיעה בדיסק בין חולייתי בעמוד השדרה שנגרמת בדרך כלל מנשיאת משאות מאומצת באופן לא תקין ונזקני. הדיסק הוא מעין סחוס המשמש כבולם זעזועים בין החוליות מהגב התחתון ועד הצוואר. הוא בנוי משכבות של רקמות צמיגיות וכשיש עליהן לחץ רב ובאופן לא נכון, הרקמות נפרצות ונוצרות דלקות המלוות לרוב בכאב רב. התעלמות מהבעיה עשויה לגרום לנזקים בלתי הפיכים ולכן חשוב לפנות לאבחון וטיפול בפיזיותרפיה בהקדם ולא לתת לבעיה להסלים. פריצת דיסק בין חוליות שונות בעמוד השדרה יכולות לגרום לא רק לכאבי גב אלא גם להקרנת הכאב על מקומות שונים, למשל על הרגל – כך שלפעמים לא מקשרים בין הכאב באיבר מסויים לנזק בחוליות והאבחון הנכון מגיע באיחור כשסיכוי ההחלמה המלאה מתמעטים.

פריצת דיסק היא מצב שכל רקמות הסחוס נפרצות והנוזל הצמיגי שבתוכן נוזל החוצה. קודמים לפריצת דיסק שני מצבים התחלתיים: בלט דיסק (כשחלק מסיבי הסחוס נקרעים) ובקע דיסק (כשכמעט כל סיבי הסחוס נקרעים).

חלק גדול של הפגיעות בפריצת דיסק (בחוליות S1 עד L5) מביא לכאבים וחולשה בשוק, בברך ובכף הרגל ובשרירים ובגידים באזורים אלה ויכול להגביל מאוד את יכולת הדריכה על הרגל וההליכה. עוד פגיעה נפוצה מאוד היא בין חוליות L4 ל- L5 והיא מורגשת בעיקר בירך ובשוק ובכף הרגל ומאופיינת בקושי עמידה על העקבים והנעת כף הרגל למעלה. פגיעה שכיחה שלישית של פריצת דיסק היא בין חוליות L3 ל- L4 והיא תורגש במגבלה משמעותית בשריר הארבע ראשי ובשרירי הברך אך ללא פגיעה ברפלקסים.

סוג אחר של פריצת דיסק הוא פריצת דיסק צווארית כתוצאה מפריצה בין אחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי. פריצת דיסק מהסוג הזה תביא כמובן לכאבי צוואר חזקים ומתמשכים.

אין יכולת ניבוי מלאה של קבוצות הסיכון לפריצות דיסק אך שני מאפיינים עיקריים של אלה הסובלים מפריצת דיסק הם אנשי בעלי משקל עודף שנושאים באופן קבוע עומס גדול על מערכת השדרה ואנשים שנושאים משאות כבדים מכפי יכולתם הגופנית בשעות העבודה.

הטיפול בפריצת דיסק תלוי בחומרתו ובאיזור הפריצה. בחלק מהמקרים ניתן להשתמש בתרופות משככות כאבים מסוגים שונים ולנוח מספר שבועות עד החלמה. ברוב במקרים מומלץ לפנות לטיפול בפיזיותרפיה שיכול לספק גם הכוונה וייעוץ לגבי מניעת ומזעור של הבעיה בחיי היום יום. במקרים אחרים, בעיקר בפריצת דיסק בחוליות התחתונות ימצא צורך בהליך כירורגי לפתרון הבעיה.

אם ברצונכם ללמוד עוד על כאבי גב היכנסו לדפים הבאים:

למה לרוב האוכלוסייה יש כאב גב תחתון

באם יש לכם עוד שאלות על כאבי גב תחתון ולנו יש תשובות

האם שבר בחוליה אומר שאני נכה לכל החיים