מהן פציעות הספורט הנפוצות ביותר?

כפיזיותרפיסט ספורט בעל ניסיון של למעלה משלושים וחמש שנים בתחום הטיפול בספורטאים נחשפתי לפציעות רבות ומגוונות שמתאפיינות לפי סוג תחום הספורט הספציפי, כמו כן ישנן פציעות כלליות שכל ספורטאי אם כחובבן ואם כמקצוען יסבול מהן במהלך הקריירה הספורטיבית שלו.

פציעות ספורט אופייניות בקרב הרצים

בקרב הרצים למרחקים ארוכים של 5 ק"מ 10 ק"מ חצי מרתון או מרתון מלא ואף יותר מכך האזור הפגיע ביותר הוא גיד אכילס. דלקות כרוניות וחריפות בגיד אכילס Achilles tendon נגרמות עקב שהגיד שהוא למעשה המשכו של שריר התאומים gastrocnemius muscle משתתף בפעולה של הרמת הגוף על קצות האצבעות ולכן בכל פעם שאנו מנתרים קופצים ומדלגים משתתף השריר בכך שהוא מתכווץ ומותח את גיד אכילס ובכך גורם לנו לנתר. בתחילה מדובר בדלקת חריפה שמתבטאת בכאבים ובנפיחות של הגיד, עקב פעולה חוזרנית זו שהרץ מבצע במהלך ריצת המרתון חוזרת על עצמה למעלה מ- 21000 פעם בכל רגל ועקב כך הגיד נמצא בסיכון גבוה להיפגע. הפציעה האופיינית הינה קרעים מיקרוסקופיים של סיבי הגיד בהמשך התעבות הגיד ולסיום התחלת היווצרות הסתיידות בין סיבי הגיד דבר שהופך את הדלקת לדלקת כרונית ועיקשת לטיפול. גלי הלם הינו הטיפול המומלץ לדלקת בגיד אכילס כרונית ובדרך כלל אנו משלבים איתו גם טיפול אלקטרותראפי. במצבים ראשוניים של דלקת חריפה וכואבת של גיד אכילס לא ניתן להשתמש בגלי הלם לכן נעדיף לעשות פיזיותרפיה לגיד אכילס.

פציעות ספורט אופייניות לטניסאים

שחקני טניס מרבים להשתמש בחבטת גב היד backhand stroke ובזמן ביצוע החבטה נמתח בעוצמה חזקה הגיד המשותף של פושטי המרפק common extensor tendon elbow הגיד מתחבר לזיז החיצוני של עצם המרפק lateral epicondyle ובכל פעולת מתיחה כזו גורם לקרעים מיקרוסקופיים של הגיד ושל נקודת האחיזה של הגיד בעצם. מתיחה חוזרת זו עלולה לגרום לדלקת במרפק שנקראת בשם מרפק טניס tennis elbow או בשמו המקצועי lateral epicondylitis elbow. דלקת זו בשלבים ראשונים כואבת מקומית בזמן המשחק והיא מוגדרת כדלקת חריפה ועלולה אף להחמיר עד למצב שבו הקלדה על המקלדת ועבודה עם העכבר תגרום לכאבים. במצבים כרוניים עיקשים הכאבים אף יתעוררו בזמן נשיאת משאות, לחיצת יד ומשחק טניס. הטיפול בשלבים ראשונים המומלץ הינו פיזיותרפיה לדלקת במרפק טניס ובמצבים כרוניים שאינם מגיבים לטיפולים שמרניים כגון תרופות, סדים ופיזיותרפיה מומלץ לבצע גלי הלם למרפק טניס.

פציעות ספורט אופייניות לכדורגל

שחקני כדור רגל נוטים להיפגע בברכיים בפציעות שמערבות את המניסקוסים הפנימי והחיצוני medial meniscus and lateral meniscus וכן קרעים ברצועה הצולבת הקדמית ACL anterior cruciate ligament וקרעים ברצועה הצולבת האחורית posterior cruciate ligament PCL . הקרעים נגרמים בדרך כלל בנפילות והחלקות תוך כדי ביצוע כיפוף של הברך וסיבוב של השוק ביחס לירך, עקב המכניזם הזה נפגעים הרקמות הרכות הפנימיות של הברך. הטיפולים בדרך כלל כוללים ניתוחים להטריה של הרצועה או המניסקוסים ולאחר מכן פיזיותרפיה לאחר שיחזור קרעים ברצועות הברך או פיזיותרפיה לאחר ניתוח ארטרוסקופיה של הברך.

פציעות ספורט אופייניות לכדורסל

הכדורסלנים נוטים לקרוע את גידי הכתפיים rotator cuff tear בזמן הרמות הידיים הגבוהות וזאת עקב מתיחות פתאומיות בזמן המאבק על הכדור או בזמן התקלות בניסיון בלימת היריב בשעת הקליעה או המסירות, כמו כן נקעים בקרסוליים strain ankle injury בזמן ירידה מקפיצה כשהנחיתה לא מאוזנת וללא תמיכה מלאה של כל כף הרגל על הרצפה. חבלות אילו ניתנות לטיפול על ידי פיזיותרפיה לגידי הכתף וכן טיפולי פיזיותרפיה לנקעים חוזרים.

 

כמובן שישנן פציעות רבות ומורכבות שניתן לטפל בהן בעזרת פיזיותרפיה, תוכלו לקרוא עוד איך ניתן להימנע מפציעות בקישור דרכים למנוע פציעות ספורט.

לקריאה נוספת בנושא פציעות ספורט כנסו: